جت نازل

دریچه گرد جت نازل در دسته بندی و زیر مجموعه ی دریچه های پرتاب بلند قرار می گیرد و در مکان های متراژ بالا با ارتفاع سقف بلند که خطوط اصلی کانال هوا رسان و دهانه های انشعاب خروجی آن در ارتفاعی بالاتر از حد استاندارد نصب شده و یا طول پرتاب هوای زیادی نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار این دریچه به صورت دسته ای از استوانه های هم مرکز که عمق و طول یکسان و نسبت قطر های متناسبی دارند تشکیل شده است که باعث افزایش سرعت جریان هوا، جهت دهی یکنواخت به جریان هوا و در نهایت افزایش طول پرتابی می شوند که قابلیت انتشار هوا را به صورت نقطه ای و متمرکز در یک راستای خطی را دارا می باشند. بر خلاف جت دیفیوزر که قابلیت تغییر جهت دهی حدوداً ۳۰ درجه ای جریان خروجی به هر سمت دلخواه را دارد، جت نازل ها به دلیل چرخش پره ها از مرکز دریچه حول یک محور ثابت فقط توانایی تغییر جهت جریان هوا در یک راستا را دارند. این میزان تغییر جهت از خط محور مرکزی دریچه حدوداً ۳۰ درجه می باشد. دیگر تفاوت بین جت نازل ها و جت دیفیوزر ها به ساختار طراحی این دو دریچه بر می گردد به این صورت که جت دیفیوزرها به دلیل کوچک شدن قطر دهانه ی خروجی نسبت به قطر کانال هوا که باعث افزایش فشار و سرعت خروجی هوا و درنتیجه پرتاب باد بیشتر می شود نسبت به جت نازل ها که تغییر قطر در ورودی و خروجی هوا ندارد، طول پرتاب بیشتری را فراهم می سازد. از دیگر مزایای جت نازل ها می توان به قابلیت هوا دهی تا ۱۲۰۰ فوت بر دقیقه و نصب به صورت یک تا چهار المان در داخل باکس اشاره کرد. لازم به ذکر است بر خلاف عدد ۸۰۰۰ فوت بر دقیقه که در اکثر سایت ها و کاتالوگ شرکت های همکار ایرانی درج شده است، عدد ۱۲۰۰ فوت بر دقیقه در ماکزیمم سرعت هوادهی این مدل دریچه ها صحیح می باشد و طراحان گرامی باید نکته را در انتخاب دریچه مد نظر قرار دهند. جنس این دریچه ها از ورق مرغوب آلومینیوم و رنگ آمیزی پیش فرض برای این محصول رنگ سفید است ولی امکان اجرای رنگ آمیزی در رنگ های مختلف طبق رنگ دیوار محل نصب و سفارش گذاری مشتری نیز وجود دارد.

جت نازل

دریچه گرد جت نازل در دسته بندی و زیر مجموعه ی دریچه های پرتاب بلند قرار می گیرد و در مکان های متراژ بالا با ارتفاع سقف بلند که خطوط اصلی کانال هوا رسان و دهانه های انشعاب خروجی آن در ارتفاعی بالاتر از حد استاندارد نصب شده و یا طول پرتاب هوای زیادی نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار این دریچه به صورت دسته ای از استوانه های هم مرکز که عمق و طول یکسان و نسبت قطر های متناسبی دارند تشکیل شده است که باعث افزایش سرعت جریان هوا، جهت دهی یکنواخت به جریان هوا و در نهایت افزایش طول پرتابی می شوند که قابلیت انتشار هوا را به صورت نقطه ای و متمرکز در یک راستای خطی را دارا می باشند. بر خلاف جت دیفیوزر که قابلیت تغییر جهت دهی حدوداً ۳۰ درجه ای جریان خروجی به هر سمت دلخواه را دارد، جت نازل ها به دلیل چرخش پره ها از مرکز دریچه حول یک محور ثابت فقط توانایی تغییر جهت جریان هوا در یک راستا را دارند. این میزان تغییر جهت از خط محور مرکزی دریچه حدوداً ۳۰ درجه می باشد.

دیگر تفاوت بین جت نازل ها و جت دیفیوزر ها به ساختار طراحی این دو دریچه بر می گردد به این صورت که جت دیفیوزرها به دلیل کوچک شدن قطر دهانه ی خروجی نسبت به قطر کانال هوا که باعث افزایش فشار و سرعت خروجی هوا و درنتیجه پرتاب باد بیشتر می شود نسبت به جت نازل ها که تغییر قطر در ورودی و خروجی هوا ندارد، طول پرتاب بیشتری را فراهم می سازد. از دیگر مزایای جت نازل ها می توان به قابلیت هوا دهی تا ۱۲۰۰ فوت بر دقیقه و نصب به صورت یک تا چهار المان در داخل باکس اشاره کرد. لازم به ذکر است بر خلاف عدد ۸۰۰۰ فوت بر دقیقه که در اکثر سایت ها و کاتالوگ شرکت های همکار ایرانی درج شده است، عدد ۱۲۰۰ فوت بر دقیقه در ماکزیمم سرعت هوادهی این مدل دریچه ها صحیح می باشد و طراحان گرامی باید نکته را در انتخاب دریچه مد نظر قرار دهند. جنس این دریچه ها از ورق مرغوب آلومینیوم و رنگ آمیزی پیش فرض برای این محصول رنگ سفید است ولی امکان اجرای رنگ آمیزی در رنگ های مختلف طبق رنگ دیوار محل نصب و سفارش گذاری مشتری نیز وجود دارد.

کاربرد

مهمترین ویژگی دریچه جت نازل این است که هوای خروجی از کانال را بصورت پرتابی و با بیشترین فشار وارد محیط می کند و به همین علت جت نازل ها جهت دهش حجم بالای هوا در فضاهای متراژ بالا و بلند که طول پرتاب زیادی نیاز دارند طراحی شده اند، لذا عمدتاً در سالن های نمایشگاهی، ورزشی، کارخانجات، فروشگاهها ، تالارها و سالن های فرودگاهی، سوله ها و … مورد استفاده قرار می گیرند. دریچه جت نازل قابلیت نصب در سقف و دیوار و همچنین روی دهانه انشعاب، پلنیوم باکس و یا هرنوع قاب و فریم دکوراتیو دیگر را دارد و محدودیتی جهت نصب روی انشعابات گرد یا چهار گوش را ندارد. پره های جت نازل به دلیل زاویه نداشتن با جریان هوای خروجی، صدای کمی تولید کرده و یکی از کم صدا ترین دریچه ها می باشد. در صورتی که بنا بر طراحی دکوراتیو و معماری مکان ها نیاز به نصب جت نازل باشد، می توان از این دریچه ها برای سرعت ها و ارتفاعات کم نیز استفاده کرد. این نوع دریچه را می توان همراه با دمپر(پروانه ای) نیز ارائه و نصب کرد. دمپر پروانه ای به حالت باله های پروانه ای شکل، با باز و بسته شدن خود، شرایط تنظیم هوای عبوری از دریچه جت نازل را به راحتی فراهم می کند.

نصب

دریچه جت نازل در مدل های بدون المان ، جت نازل تک المان ، جت نازل دو المان ، جت نازل سه المان و جت نازل چهار المان تولید می شوند. نصب این محصول در حالت بدون المان به وسیله ی پیچ کردن آن به مکان و محل نصب صورت می پذیرد که جای پیچ (خزینه) در مرحله ی تولید و قبل از اعمال پوشش رنگ روی قاب دریچه ایجاد می گردد. در حالت یک الی چهار المانه، دریچه ها در مرحله ی تولید روی المان نصب و پرچ شده و خود المان به سقف یا دیوار پیچ می شود. در صورتی که امکان دسترسی به پشت محل نصب فراهم باشد می توان المان ها را از پشت و به صورت پیچ مخفی به دیوار یا سقف متصل کرد. این کار با اتصال قاب المان به وسیله ی پیچ، پرچ یا جوش کردن آن به سقف یا پشت دیوار محل نصب میسر است. بهتر است جهت اطمینان این دریچه روی قاب چوبی یا فلزی نصب شود و در صورتی که دریچه مستقیم روی گچ نصب شود به مرور زمان امکان لقی و شل شدن دریچه وجود دارد. جهت نصب این دریچه روی دیوار های کاذب با مصالح خشک (کناف و …)نیز باید حتما دقت شود که در محل اتصال قاب المان از پروفیل های مخصوص سقف کاذب جهت استحکام و اتصال مطمئن دریچه به دیوار استفاده گردد.

اطلاعات فنی

ردیف شرح جنس ضخامت عملکرد پوشش توضیحات
۱ قاب گرده آلومینیوم ۱.۲۵ ثابت رنگ پودری الکترواستاتیک سفید رال۹۰۱۶ -
۲ پره گرده آلومینیوم ۱.۲۵ متحرک رنگ پودری الکترواستاتیک سفید رال۹۰۱۶ -

اطلاعات طراحی

ابعاد هوادهی کانال(fpm) ۳۰۰ ۴۰۰ ۵۰۰ ۶۰۰ ۷۰۰ ۸۰۰ ۹۰۰ ۱۰۰۰ ۱۱۰۰ ۱۲۰۰
فشار هوادهی(in. w.g.) ۰.۰۱۰ ۰.۰۲۲ ۰.۰۴۰ ۰.۰۶۲ ۰.۰۹۰ ۰.۱۲۲ ۰.۱۶۰ ۰.۰۹۰ ۰.۱۲۲ ۰.۱۶۰
۵ فشار کل(in. w.g.) ۰.۰۱۶ ۰.۰۲۹ ۰.۰۴۵ ۰.۰۶۵ ۰.۰۸۹ ۰.۱۱۶ ۰.۱۴۷ ۰.۱۸۲ ۰.۲۲۰ ۰.۲۶۲
دبی جریان هوا(cfm) ۴۱ ۵۵ ۶۸ ۸۲ ۹۵ ۱۰۹ ۱۲۳ ۱۳۶ ۱۵۰ ۱۶۴
سطح صدا(NC) - - - - - - - - ۱۷ ۲۰
طول پرتاب(ft.) ۲-۴-۸ ۴-۵-۱۰ ۴-۷-۱۱ ۵-۸-۲ ۶-۹-۱۳ ۷-۱۰-۱۳ ۸-۱۰-۱۴ ۹-۱۱-۱۵ ۹-۱۱-۱۶ ۱۰-۱۲-۱۶
۶ فشار کل(in. w.g.) ۰.۰۱۷ ۰.۰۳۰ ۰.۰۴۷ ۰.۰۶ ۰.۰۹۳ ۰.۱۲۱ ۰.۱۵۳ ۰.۱۸۹ ۰.۲۲۹ ۰.۲۷۳
دبی جریان هوا(cfm) ۵۹ ۷۹ ۹۸ ۱۱۸ ۱۳۷ ۱۵۷ ۱۷۷ ۱۹۶ ۲۱۶ ۲۳۶
سطح صدا(NC) - - - - - - ۱۸ ۲۲ ۲۶ ۲۹
طول پرتاب(ft.) ۳-۵-۱۰ ۴-۶-۱۱ ۵-۸-۱۳ ۶-۱۰-۱۴ ۷-۱۱-۱۵ ۹-۱۱-۱۶ ۱۰-۱۲-۱۷ ۱۰-۱۳-۱۸ ۱۱-۱۳-۱۹ ۱۱-۱۴-۲۰
۸ فشار کل(in. w.g.) ۰.۰۱۸ ۰.۰۳۲ ۰.۰۵۰ ۰.۰۷۳ ۰.۰۹۹ ۰.۱۲۹ ۰.۱۶۳ ۰.۲۰۱ ۰.۲۴۴ ۰.۲۹۰
دبی جریان هوا(cfm) ۱۰۵ ۱۴۰ ۱۷۴ ۲۰۹ ۲۴۴ ۲۷۹ ۳۱۴ ۳۴۹ ۳۸۴ ۴۱۹
سطح صدا(NC) - - - - ۱۸ ۲۳ ۲۷ ۳۱ ۳۵ ۳۸
طول پرتاب(ft.) ۴-۶-۱۳ ۶-۹-۱۵ ۷-۱۱-۱۷ ۹-۱۳-۱۹ ۱۰-۱۴-۲۰ ۱۱-۱۵-۲۱ ۱۳-۱۶-۲۳ ۱۴-۱۷-۲۴ ۱۵-۱۸-۲۵ ۱۵-۱۹-۲۶
۱۰ فشار کل(in. w.g.) ۰.۰۱۹ ۰.۰۳۴ ۰.۰۵۳ ۰.۰۷۶ ۰.۱۰۳ ۰.۱۳۵ ۰.۱۷۱ ۰.۲۱۱ ۰.۲۵۵ ۰.۳۰۴
دبی جریان هوا(cfm) ۱۶۴ ۲۱۸ ۲۷۳ ۳۲۷ ۳۸۲ ۴۳۶ ۴۹۱ ۵۴۵ ۶۰۰ ۶۵۴
سطح صدا(NC) - - - ۱۶ ۲۱ ۲۶ ۳۱ ۳۵ ۳۸ ۴۲
طول پرتاب(ft.) ۵-۸-۱۶ ۷-۱۱-۱۹ ۹-۱۳-۲۱ ۱۱-۱۶-۲۳ ۱۲-۱۸-۲۵ ۱۴-۱۹-۲۷ ۱۶-۲۰-۲۹ ۱۷-۲۱-۳۰ ۱۸-۲۲-۳۲ ۱۹-۲۳-۳۳
۱۲ فشار کل(in. w.g.) ۰.۰۲۰ ۰.۰۳۵ ۰.۰۵۵ ۰.۰۷۹ ۰.۱۰۷ ۰.۱۴۰ ۰.۱۷۷ ۰.۲۱۸ ۰.۲۶۴ ۰.۳۱۵
دبی جریان هوا(cfm) ۲۳۶ ۳۱۴ ۳۹۳ ۴۷۱ ۵۵۰ ۶۲۸ ۷۰۷ ۷۸۵ ۸۶۴ ۹۴۲
سطح صدا(NC) - - - ۱۶ ۲۲ ۲۷ ۳۱ ۳۵ ۳۹ ۴۲
طول پرتاب(ft.) ۶-۱۰-۱۹ ۹-۱۳-۲۳ ۱۱-۱۶-۲۶ ۱۳-۱۹-۲۸ ۱۵-۲۱-۳۰ ۱۷-۲۳-۳۲ ۱۹-۲۴-۳۴ ۲۱-۲۵-۳۶ ۲۲-۲۷-۳۸ ۲۳-۲۸-۳۹
۱۴ فشار کل(in. w.g.) ۰.۰۲۰ ۰.۰۳۶ ۰.۰۵۶ ۰.۰۸۱ ۰.۱۱۰ ۰.۱۴۴ ۰.۱۸۲ ۰.۲۲۵ ۰.۲۷۲ ۰.۳۲۴
دبی جریان هوا(cfm) ۳۲۱ ۴۲۷ ۵۳۴ ۶۴۱ ۷۴۸ ۸۵۵ ۹۶۲ ۱۰۶۸ ۱۱۷۵ ۱۲۸۲
سطح صدا(NC) - - - ۱۵ ۲۱ ۲۶ ۳۱ ۳۵ ۳۸ ۴۱
طول پرتاب(ft.) ۷-۱۱-۲۲ ۱۰-۱۵-۲۷ ۱۲-۱۹-۳۰ ۱۵-۲۲-۳۳ ۱۷۲۵-۳۵ ۲۰-۲۷-۳۸ ۲۲-۲۸-۴۰ ۲۴-۳۰-۴۲ ۲۵-۳۱-۴۴ ۲۷-۳۳-۴۶
۱۵ فشار کل(in. w.g.) ۰.۰۲۰ ۰.۰۳۶ ۰.۰۵۷ ۰.۰۸۲ ۰.۱۱۲ ۰.۱۴۶ ۰.۱۸۴ ۰.۲۲۸ ۰.۲۷۶ ۰.۳۲۸
دبی جریان هوا(cfm) ۳۶۸ ۴۹۱ ۶۱۳ ۷۳۶ ۸۵۹ ۹۸۱ ۱۱۰۴ ۱۲۲۷ ۱۳۴۹ ۱۴۷۲
سطح صدا(NC) - - - - ۲۰ ۲۵ ۳۰ ۳۴ ۳۷ ۴۱
طول پرتاب(ft.) ۷-۱۲-۲۴ ۱۱-۱۶-۲۹ ۱۳-۲۰-۳۲ ۱۶-۲۴-۳۵ ۱۹-۲۷-۳۸ ۲۱-۲۹-۴۰ ۲۴-۳۰-۴۳ ۲۶-۳۲-۴۵ ۲۷-۳۳-۴۷ ۲۹-۳۵-۴۹
۱۶ فشار کل(in. w.g.) ۰.۰۲۱ ۰.۰۳۷ ۰.۰۵۸ ۰.۰۸۳ ۰.۱۱۳ ۰.۱۴۷ ۰.۱۸۷ ۰.۲۳۰ ۰.۲۷۹ ۰.۳۳۲
دبی جریان هوا(cfm) ۴۱۹ ۵۵۸ ۶۹۸ ۸۳۷ ۹۷۷ ۱۱۱۶ ۱۲۵۶ ۱۳۹۶ ۱۵۳۵ ۱۶۷۵
سطح صدا(NC) - - - - ۱۹ ۲۴ ۲۹ ۳۳ ۳۶ ۴۰
طول پرتاب(ft.) ۸-۱۳-۲۶ ۱۱-۱۷-۳۰ ۱۴-۲۱-۳۴ ۱۷-۲۶-۳۷ ۲۰-۲۸-۴۰ ۲۳-۳۰-۴۳ ۲۶-۳۲-۴۶ ۲۸-۳۴-۴۸ ۲۹-۳۶-۵۰ ۳۰-۳۷-۵۳
فهرست
Call Now Button