دریچه رفت پره ایرفویلی

دریچه های هوای دیواری رفت دو طرفه پره ایرفویلی که به دریچه کولری معروف اند یکی از پر کاربرد ترین و شناخته شده ترین دریچه ها برای دمش هوا در صنعت تهویه و در بین عموم مردم می باشد که دلیل آن کاربرد و استفاده گسترده ی آن در صنعت ساختمان سازی و کاربری آسان و عملکرد مناسب آن در تنظیم پخش و جهت دهی هوا در چند جهت است. این دریچه ها در دو مدل پره ایرفویلی یک طرفه و پره ایر فویلی دو طرفه ساخته می شوند که به ترتیب قابلیت تنظیم جهت دهی جریان هوا در دو یا چهار جهت به وسیله ی تغییر زاویه تک تک پره ها را دارا می باشند. این دریچه ها امکان ساخت و تجهیز همراه با دمپر های متقابل یا موازی جهت تنظیم میزان جریان خروجی هوا را دارند که این قابلیت همراه با جهت دهی متغیر هوا باعث شده است این دریچه ها  گستره ی وسیعی از نیاز های سیستم های تهویه را پوشش دهند و یکی از پرکاربرد ترین و مرسوم ترین دریچه های این صنعت باشند. ضمناً ترتیب جلو و عقب بودن پره های افقی و عمودی بنا به درخواست مشتری قابل تغییر می باشد. فریم اطراف دریچه عموما به عرض ۳ سانت تعبیه می شود اما گاهی اوقات جهت زیبایی و رعایت اصول فنی، برای فریم دور دریچه دیواری از ورق یا پروفیل ۵ سانتی استفاده می شود. جنس پروفیل پره و قاب در این دریچه عموما از پروفیل آلومینیوم با ضخامت ۱ میلیمتر برای پره ها و ۱.۲۵ میلیمتر برای قاب و رنگ آمیزی آن به صورت پاشش الکترواستاتیکی پودری کوره ای می باشد. همچنین امکان تولید این دریچه ها از جنس آهن سیاه یا فولاد گالوانیزه یا استیل ضد زنگ طبق نظر مصرف کننده فراهم می باشد. رنگ پیش فرض تولیدی این محصول رنگ سفید است ولی امکان اجرای رنگ آمیزی در رنگ های مختلف طبق رنگ دیوار محل نصب و سفارش گذاری مشتری نیز وجود دارد.

کاربرد

بیشترین کاربرد دریچه ی هوای رفت پره ایرفویلی یا همان دریچه کولری در هوارسانی می باشد و جهت برگشت یا اگزاست هوا مناسب نیست. عمده استفاده دریچه دیواری رفت در منازل و ساختمان های مسکونی و برای کولرهای آبی است و دلیل آن قابلیت بالا جهت هدایت هوا و مسدود کردن جریان هوا می باشد. به دلیل پرتاب باد مناسب در صورت انتخاب سایز متناسب با میزان هوای عبوری، این دریچه ها می توانند تا ۱۲ متر پرتاب باد داشته باشند، لذا به طور معمول در مکان هایی با ارتفاع سقف تا ۴ متر مورد استفاده قرار می گیرند. این دریچه ها می توانند همراه با پتانسیومتر، ترموستات و ریموت سفارش گذاری و عرضه شوند که جز امکانات رفاهی و جانبی محسوب می شوند، به این صورت که توانایی باز و بسته شدن و یا میزان باز و بسته شدن دریچه را از راه دور فراهم می کنند. این دریچه ها گستره ی اندازه ای ۱۵ تا ۱۵۰ سانتی متری در ابعاد طول یا عرض را پوشش داده و برای طول های بلند تر و عرض های کوتاه تر از لحاظ زیبا شناسی مناسب و زیبا نمی باشند. جهت پوشش بیشتر و گسترده تر این محصول، امکان استفاده تبدیل چهارگوش به گرد جهت نصب کانال فلکسیبل به پشت دریچه ها پیش بینی و تولید گردیده است.

نصب

نصب این گونه دریچه ها به وسیله ی پیچ کردن قاب دریچه به قاب چوبی نصب شده به دور کانال انجام می شود. در صورت استفاده از پلنیوم باکس در پشت دریچه، اتصال دریچه و باکس از قبل و در کارخانه انجام و آماده تحویل به مشتری می گردد. از آنجا که هدف از نصب این دریچه ها دمش هوا می باشد و معمولا بر لبه کانال و بر قاب چوبی دور کانال نصب می شوند لذا مناسب برای نصب روی انواع سقف از قبیل گچ ، سیمان ، آجر ،‌چوب و غیره نمی باشد.

اطلاعات فنی

ردیف شرح جنس ضخامت عملکرد پوشش توضیحات
۱ قاب پروفیل آلومینیوم ۱ ثابت رنگ پودری الکترواستاتیک سفید رال۹۰۱۶ -
۲ پره پروفیل آلومینیوم ۱.۲ متحرک رنگ پودری الکترواستاتیک سفید رال۹۰۱۶ -
۳ دمپر گالوانیزه ۰.۵ متحرک - در صورت سفارش مشتری
پروفیل آلومینیوم ۰.۸ متحرک - در صورت سفارش مشتری

اطلاعات طراحی

دبی جریان و طول پرتاب
V(l/s/m) ۱۲۵ ۱۵۰ ۱۷۵ ۲۰۰ ۲۲۵ ۲۵۰ ۲۷۵ ۳۰۰ ۳۲۵ ۳۵۰ ۳۷۵ ۴۰۰ ۴۵۰ ۵۰۰
H(mm) ls(m)
۱۰۰ ۵.۱ ۶.۱ ۷.۲ ۸.۲ ۹.۲
۱۵۰ ۵.۶ ۶.۴ ۷.۱ ۷.۹ ۸.۷ ۹.۵ ۱۰.۳ ۱۱.۱ ۱۱.۹
۲۰۰ ۶.۷ ۷.۴ ۸.۱ ۸.۷ ۹.۴ ۱۰.۱ ۱۰.۷ ۱۲.۱ ۱۳.۴
۲۵۰ ۷.۷ ۸.۳ ۸.۹ ۹.۵ ۱۰.۷ ۱۱.۸
۳۰۰ ۸.۶ ۹.۷ ۱۰.۷
۳۵۰ ۹.۹
دبی جریان و طول پرتاب
V(l/s/m) ۵۵۰ ۶۰۰ ۶۵۰ ۷۰۰ ۷۵۰ ۸۰۰ ۸۵۰ ۹۰۰ ۹۵۰ ۱۰۰۰ ۱۱۰۰ ۱۲۰۰ ۱۳۰۰ ۱۴۰۰
H(mm) ls(m)
۲۵۰ ۱۳.۰ ۱۴.۲ ۱۵.۴
۳۰۰ ۱۱.۸ ۱۲.۸ ۱۳.۹ ۱۵.۰ ۱۶.۱ ۱۷.۲
۳۵۰ ۱۰.۸ ۱۱.۸ ۱۲.۸ ۱۳.۸ ۱۴.۸ ۱۵.۸ ۱۶.۸ ۱۷.۸ ۱۸.۷
۴۰۰ ۱۰.۱ ۱۱.۰ ۱۱.۹ ۱۲.۹ ۱۳.۸ ۱۴.۷ ۱۵.۶ ۱۶.۵ ۱۷.۴ ۱۹.۰
۴۵۰ ۱۰.۴ ۱۱.۲ ۱۲.۱ ۱۲.۹ ۱۳.۸ ۱۴.۷ ۱۵.۵ ۱۶.۴ ۱۷.۳ ۱۹.۰
۵۰۰ ۱۱.۴ ۱۲.۲ ۱۳.۱ ۱۳.۹ ۱۴.۷ ۱۵.۵ ۱۶.۳ ۱۷.۹ ۱۹.۶
۵۵۰ ۱۱.۷ ۱۲.۴ ۱۳.۲ ۱۴.۰ ۱۴.۸ ۱۵.۵ ۱۷.۱ ۱۸.۶ ۲۰.۲
۶۰۰ ۱۱.۹ ۱۲.۶ ۱۳.۴ ۱۴.۱ ۱۴.۸ ۱۶.۳ ۱۷.۸ ۱۹.۳ ۲۰.۸
ضریب تصحیح طول پرتاب
(برای تنظیم واگرایی پره ها)
β ۴۵° ۹۰°
α ۳۵° ۶۰°
ls x۰.۷ x۰.۵
ΔtL / ΔtZ x۰.۷ x۰.۵
ضریب تصحیح طول دریچه
طول نامی دریچه(m) ۰.۳ ۰.۶ ۰.۹ ۱.۰ ۱.۲ ۱.۵ ۱.۸
ضریب تصحیح(Kf) x۰.۵۵ x۰.۷۸ x۰.۹۵ x۱.۰۰ x۱.۰۹ x۱.۲۲ x۱.۳۴
ضریب تصحیح سرعت خروجی
بیشترین سرعت در میانگین زمانی ۰.۵m/s ۰.۲۵m/s
ls x۱.۴ x۲.۸
فهرست
Call Now Button