دریچه سونایی

دریچه های سونایی زیر مجموعه ی دریچه های هوای گرد می باشند که قابلیت تنظیم مقدار هوای خروجی یا ورودی و همچنین بسته شدن کامل را دارند. این دریچه ها عمدتاً جهت تخلیه(اگزاست) هوا از محیط استفاده می شوند اما در صورت رعایت محاسبات لازم می توان از دریچه های سونایی جهت هوای رفت نیز استفاده کرد. این دریچه ها از دو قسمت جداگانه قاب و دیسک تشکیل شده اند که اتصال این دو قسمت به وسیله میله ی رزوه شده متصل به دیسک انجام می پذیرد. عمل تنظیم میزان خروج یا ورود هوا معمولا به صورت دستی و با چرخاندن دیسک انجام می شود. این نوع دریچه ها با توجه به انتخاب و سلیقه ی معمار و سازنده در محل های مختلفی از جمله حمام، سونا، سرویس بهداشتی، هتل ها، اتاق ها، راهروها و… در سایز های مختلف قابل استفاده می باشد. از مزایای این دریچه میتوان به پیوسته بودن تنظیم مقدار هوای مکش یا دهش بدون نیاز به دمپر جداگانه پشت دریچه ای، عدم دید به داخل کانال هوا و افت فشار پایین اشاره نمود. دریچه های سونایی از جنس ورق آلومینیوم ، آهن یا پلاستیک ABS با توجه به نیاز مشتری ساخته شده که در مدل آلومینیومی و آهنی با رنگ الکترواستاتیک پودری کوره ای  پوشش داده می شود و امکان استفاده در مکان های مرطوب را قادر می سازد. این نوع دریچه ها محدودیت جهت نصب روی پیشانی دیوار، سقف، سقف کاذب و کانال های هوادهی را ندارد و لذا طیف گسترده ای از نیاز ها را پوشش می دهد. با توجه به ساختار دریچه و قابلیت جدا شدن دیسک از دریچه، سهولت شست و شو و تمیز کردن آسان از نقاط مثبت این محصول است. جهت هوابندی محل اتصال قاب به سقف یا دیوار از یک نوار ابری پشت دریچه در تمامی گونه های این محصول بهره گرفته شده است. رنگ پیش فرض این محصول رنگ سفید رال ۹۰۱۶ است ولی امکان اجرای پوشش رنگ در رال(فام) های مختلف طبق سفارش مشتری نیز وجود دارد.

کاربرد

این نوع دریچه ها محدودیت کاربردی در مکان های مختلف را ندارند و بیشتر به دو دلیل قابل تنظیم بودن و مقاومت در برابر رطوبت در محل های مقتضی نصب می شوند. یکی از عمده ترین محل های نصب این مدل دریچه ها مکان هایی از جمله سونا، استخر، حمام و… است. در خروجی کانال بخار سونا به دلیل رطوبت و دمای بالا باید از دریچه هایی که در برابر خوردگی و زنگ زدگی و تغییر فرم ناشی از دمای بالا از خود مقاومت نشان می دهند، استفاده نمود که این امر با به کارگیری دریچه های آلومینیومی میسر گردیده است. با توجه به امکان تنظیم میزان جریان هوای عبوری در این نوع دریچه ها و امکان بسته شدن کامل، در مکان هایی که نیاز به هوادهی متغیر هر دریچه وجود دارد، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. ضمناً مکش یا دهش جریان هوا در دریچه های سونایی گرد به دلیل ساختار و شکل این دریچه ها به صورت کاملا همگن صورت می پذیرد.

نصب

بسته به نوع و جنس مواد به کار رفته در این مدل دریچه ها، سه ساختار نصب برای دریچه های سونایی وجود دارد. دریچه های سونایی فاقد سوراخ پیچ روی قاب جلویی هستند و از داخل دریچه به محل مربوطه پیچ می شوند و یا به وسیله ی فنر در مدل های آلومینیومی و پلاستیکی همانند قاب های هالوژنی در جای خود محکم می شوند. در مدل آهنی همراه با دریچه، یک قاب کمکی از جنس برنج نیز وجود دارد که جهت نصب ابتدا قاب کمکی در محل نصب شده و سپس دریچه به صورت پیچشی روی آن سوار می شود. نصب آسان و راحت از مزایای این مدل دریچه های گرد می باشد.

اطلاعات فنی

ردیف شرح جنس ضخامت عملکرد پوشش توضیحات
۱ قاب آهنی-آلومینیوم-ABS ۱ ثابت رنگ پودری الکترواستاتیک سفید رال۹۰۱۶ -
۲ پره آهنی-آلومینیوم-ABS ۱ ثابت رنگ پودری الکترواستاتیک سفید رال۹۰۱۶ -

اطلاعات طراحی

نوع ابعاد V(m3/h) V(l/s) ΔPt(Pa) LWA(dB(A)) L(m)
دریچه سونایی آهنی
s=۰mm
۱۰۰ ۱۱۵ ۳۲ ۱۳۰ ۴۰ -
۱۲۵ ۱۸۰ ۵۰ ۱۳۵ ۴۰ -
۱۶۰ ۲۶۰ ۷۲ ۱۲۵ ۴۰ -
۲۰۰ ۳۵۰ ۹۷ ۱۱۰ ۴۰ -
دریچه سونایی آلومینیومی
s=۱۲mm
۱۰۰ ۱۰۰ ۲۸ ۳۷ ۴۰ ۱.۷
۱۲۵ ۱۵۵ ۴۳ ۷۷ ۴۰ ۲.۵
۱۶۰ ۲۳۵ ۶۵ ۹۰ ۴۰ ۴.۰
۲۰۰ ۲۹۰ ۸۱ ۹۰ ۴۰ ۴.۶
فهرست
Call Now Button