دریچه های خطی اسلوت

در بسیاری از کاربردهای تهویه مطبوع به خصوص فضاهای اداری – تجاری حجم هوای ورودی به محیط مورد تهویه بالا است، از طرفی به واسطه ارتفاع سقف و طول بیشتر این فضاها، پخش هوا و توزیع مناسب هوا در این فضا ها یکی از چالش­های طراحان می­ باشد. در کاربردهایی که سیستم ­هایی مثل هواساز، روفتاپ پکیج، ایرواشر و یا فن کویل کانالی برای محیط های اداری، با حجم ورودی هوای بالا در محیط تهویه شده مورد استفاده قرار می­ گیرد، توزیع و پخش هوا با دریچه­ خطی اسلوت، یکی از اولین گزینه­ ها می­ باشد. دریچه­ خطی اسلوت از جمله دریچه هوای محبوب بین معماران و طراحان دکوراسیون داخلی نیز می­باشد. دریچه اسلوت به واسطه طرح و شکل مینیمال، خطی و افقی به راحتی در سقف و دیوار نصب می­ شود. دریچه­ اسلوت به واسطه نصب هم سطح با سقف و یا دیوار از جنبه­ ی زیبایی خاصی نسبت به بقیه دریچه­ های توزیع و پخش هوا دارا می­ باشد.

کاربرد

دریچه خطی اسلوت معمولا جهت پخش هوا در طول های زیاد و به صورت سقفی مورد استفاده قرار می گیرند. این دریچه ­ها در ابعاد مختلف استاندارد، از تک اسلوت تا ۶ اسلوت و از جنس پروفیل آلومینیوم قابل تولید می ­باشد. در بین اکثر کارفرمایان و طراحان سیستم­ های تهویه مطبوع، دریچه دو اسلوت و سه اسلوت جزء محبوب ترین گزینه ­ها است. به دلیل وجود پره های مشکی رنگ متحرک در ساختار دریچه اسلوت می توان با باز و بسته کردن پره ها مدل های پخش هوای مختلفی را که شامل پخش افقی و عمودی هوا می شوند ایجاد کرد. مزیت سیستم ترکیبی اسلوت و پلنیوم باکس آن، پخش هوای مناسب و یکنواخت در سراسر طول دریچه است. در صورت نیاز به تنظیم حجم هوای خروجی از دریچه های خطی اسلوت نمی توان از پره ها استفاده کرد و جهت کنترل حجم هوای خروجی از دریچه های اسلوت باید از دمپر مشبک شطرنجی که به صورت ریلی در هر شیار اسلوت قرار می گیرد استفاده کرد.

نصب

دریچه­ اسلوت معمولاً به وسیله بست های خرچنگی و پیچ های مخصوص به لبه پلنیوم باکس پشت آن در سقف نصب می­ شود و بدون داشتن پیچ روی سطح دریچه به زیبایی بصری محیط کمک بیشتری می کند. دریچه­ های اسلوت، با استانداردی معادل هر اسلوت برابر ۴ سانتی متر ساخته می­ شود، به عنوان مثال، پشت به پشت دریچه ساخته شده برای دریچه ۲ اسلوت برابر ۸ سانتی­متر به صورت استاندارد در نظر گرفته و ساخته می ­شود. این دریچه­ ها معمولا در طول­ های بالا (به صورت معمول حداقل یک متر) ساخته و اجرا می­ شود. در طول های بیشتر از ۳ متر دریچه اسلوت به صورت چند تکه و یک یا دو سر باز ساخته می شوند و در هنگام نصب در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

اطلاعات فنی

ردیف شرح جنس ضخامت عملکرد پوشش توضیحات
۱ قاب پروفیل آلومینیوم ۱.۲ ثابت رنگ پودری الکترواستاتیک سفید رال۹۰۱۶ -
۲ پره پروفیل آلومینیوم ۱ متحرک آنادایز مشکی -
۳ دمپر ورق گالوانیزه ۱/۲۵ کشویی - در صورت سفارش مشتری

اطلاعات طراحی

هوادهی در هر فوت(CFM)
۱ اسلوت ۲ اسلوت ۳ اسلوت
سرعت خروجی دهانه(FPM) پرتاب(feet) سرعت خروجی دهانه(FPM) پرتاب(feet) سرعت خروجی دهانه(FPM) پرتاب(feet)
۴۰ ۶۰۰ ۶.۹ ***** ***** ***** *****
۵۰ ۷۵۰ ۸.۲ ۳۷۵ ۵.۲ ***** *****
۶۰ ۹۰۰ ۹.۸ ۴۵۰ ۷.۲ ۳۰۰ ۵.۵
۸۰ ۱۲۰۰ ۱۱.۸ ۶۰۰ ۱۰.۱ ۴۰۰ ۸.۲
۱۰۰ ۱۵۰۰ ۱۳.۴ ۷۵۰ ۱۲.۱ ۵۰۰ ۱۰.۱
۱۲۰ ۱۸۰۰ ۱۵ ۹۰۰ ۱۴.۱ ۶۰۰ ۱۲.۱
۱۴۰ ۲۱۰۰ ۱۶ ۱۰۵۰ ۱۵.۴ ۷۰۰ ۱۳.۴
۱۶۰ ۲۴۰۰ ۱۷.۷ ۱۲۰۰ ۱۶.۷ ۸۰۰ ۱۵.۴
۱۸۰ ۲۷۰۰ ۱۸.۷ ۱۳۵۰ ۱۸ ۹۰۰ ۱۷
۲۰۰ ۳۰۰۰ ۱۹.۷ ۱۵۰۰ ۱۹ ۱۰۰۰ ۱۸.۳
۳۰۰ ۴۵۰۰ ۲۳.۶ ۲۲۵۰ ۲۳ ۱۵۰۰ ۲۲.۶

*جدول انتخاب دریچه خطی ۱-۳ اسلوت

هوادهی در هر فوت(CFM)
۴ اسلوت ۵ اسلوت ۶ اسلوت
سرعت خروجی دهانه(FPM) پرتاب(feet) سرعت خروجی دهانه(FPM) پرتاب(feet) سرعت خروجی دهانه(FPM) پرتاب(feet)
۸۰ ۳۰۰ ۵.۵ ***** ***** ***** *****
۱۰۰ ۳۷۵ ۸.۵ ۳۰۰ ۶.۸ ***** *****
۱۲۰ ۴۵۰ ۱۰.۵ ۳۶۰ ۹.۱ ۳۰۰ ۵.۹
۱۴۰ ۵۲۵ ۱۱.۸ ۴۲۰ ۱۰.۸ ۳۵۰ ۷.۵
۱۶۰ ۶۰۰ ۱۳ ۴۸۰ ۱۲.۱ ۴۰۰ ۹.۱
۱۸۰ ۶۷۵ ۱۵ ۵۴۰ ۱۳.۴ ۴۵۰ ۱۰.۸
۲۰۰ ۷۵۰ ۱۷.۲ ۶۰۰ ۱۵ ۵۰۰ ۱۲.۴
۳۰۰ ۱۱۲۵ ۲۲ ۹۰۰ ۲۱ ۷۵۰ ۱۴.۱

*جدول انتخاب دریچه خطی ۴-۶ اسلوت

فهرست
Call Now Button