بالانس دمپر

بالانس دمپر که به نام های دمپر یک طرفه، دمپر فشار وزنه ای و دمپر بارومتریک نیز شناخته می شوند، در واقع همانند شیر یک طرفه جهت کنترل میزان دبی هوا در محل هایی به کار می رود که نیاز به جلوگیری از بازگشت جریان هوا به داخل محل یا کانال و یا تخلیه هوای محیط مورد نظر در فشاری خاص وجود داشته باشد. در این حالت با توجه به فشاری که در پشت بالانس دمپر ایجاد می گردد، پره ها باز شده و هوا جریان می یابد و به محض اینکه فشار پشت دمپر تقلیل پیدا کند پره ها که به یکدیگر متصل می باشند، جهت جریان را مسدود می کنند. همچنین در یک طرفه کردن عبور جریان و یا در مواردی که نیاز به عبور جریان تحت یک فشار معین باشد مورد استفاده قرار می گیرند. امکان ساخت این نوع دمپرها از آهن گالوانیزه، آلومینیوم، کربن استیل و استیل وجود دارد. در صورتی که نیاز به باز شدن پره های دمپر در فشار های بالاتر باشد، از متریال های سنگین تر مثل آهن گالوانیزه با ضخامت بالاتر به جای آلومینیوم استفاده می شود و وزن پره ها به طبع بیشتر می شود و فشار مورد نیاز پشت دمپر برای باز کردن پره ها نیز بیشتر خواهد بود. بالانس دمپرها به دلیل پره‌های سبکی که دارند بسیار روان حرکت می‌کنند و به هیچ‌گونه محرک یا موتور خارجی نیاز نخواهند داشت.

البته ساخت این دمپرها با ضخامت‌های مختلف امکان‌ پذیر است اما ساخت بالانس دمپر با ضخامت های بالاتر باعث افزایش فشار عملکرد دمپر می شود. این نوع دمپرها در چهار مدل چهارگوش، گرد، بارومتریک تنظیم فشار و تنظیم فشار وزنه ای صنعتی تولید می شود. ساختار مدل چهارگوش و گرد شبیه یکدیگر و عملکرد آن ها به صورت ثقلی و وزنی می باشد. بالانس دمپر وزنه‌ ای صنعتی نوعی بالانس دمپر می‌باشد که به نسبت بالانس دمپرهای معمولی از متریال با ضخامت بالاتر و با نوار هوابند های سیلیکونی روی پره‌های آن ساخته می شود. در بالانس دمپرهای بارومتریک تنظیم فشار، امکان تغییر و تنظیم دستی فشار بعد از نصب فراهم است. لازم به ذکر است دمپرهای بارومتریک عموما به صورت مکانیکال می باشند اما این امکان وجود دارد که با ترکیب سویچ اختلاف فشار و موتور دمپر با یک دمپر پره موازی، دمپر تنظیم فشار بارومتریک موتوری ساخت که عملکرد آن ها بسیار شبیه به ترمینال های حجم متغیر است. در مورد دمپرهای تنظیم فشار اعم از بارومتریک یا وزنه ای صنعتی این نکته حائز اهمیت است که هنگام ساخت این مدل دمپرها بنا بر درخواست مشتری که عملکرد بازشوندگی دمپر در چه فشاری باشد، در باند تست فشار آزمایشگاه این مجموعه وزنه گذاری انجام می شود تا دقیقا در فشار درخواستی دمپر باز شود. این مدل دمپرها را می توان به همراه توری پشت دمپر تولید و عرضه کرد. امکان رنگ آمیزی بالانس دمپر به وسیله ی رنگ های اپوکسی، پلی اورتان و پودری برای این نوع دمپر قابل اجرا می باشند. اما به علت اینکه ممکن است رنگ آمیزی در کارکرد بالانس دمپر اختلال ایجاد کند، رنگ آمیزی برای این نوع محصول به هیچ وجه توصیه نمی شود.

کاربرد

هرگاه در محلی نیاز به جلوگیری از بازگشت هوا به داخل کانال باشد، بالانس دمپر روی دیوار داخل کانال و در محل روی ساختمان نصب می‌شود. لذا به تجهیزی نیاز است تا در فشاری معین به صورت اتوماتیک مسیر عبور جریان هوا را باز نموده و در صورتی که جریان هوا قطع شد به صورت خودکار این مسیر را مسدود نماید. از دمپر بالانس در فضاهایی مثل اتاق ها دیزل ژنراتور، دهانه خروجی اگزاست فن ها، دودکش های کارخانجات و خروجی رادیاتورها استفاده می شود. همچنین در مکان هایی که نیاز به وجود فشار مثبت نسبت به سایر بخش ها و مکان های مجاور و یا فضای آزاد وجود دارد از دمپر بالانس می توان بهره برد. در این صورت اگر از دمپر های فشار وزنه ای استفاده شود می توان به وسیله ی تغییر وضعیت وزنه، تغییر فشار ایجاد شده را کم یا زیاد کرد. با بسته شدن پره های این دمپر همزمان با خاموش شدن فن، هم از اتلاف هوای مطبوع داخل جلوگیری می شود و هم از ورود پرندگان و دیگر موجودات به داخل ممانعت می شود

نصب

هرگاه در محلی نیاز به جلوگیری از بازگشت هوا به داخل کانال باشد، بالانس دمپر روی دیوار داخل کانال و در محل روی ساختمان نصب می‌شود. لذا به تجهیزی نیاز است تا در فشاری معین به صورت اتوماتیک مسیر عبور جریان هوا را باز نموده و در صورتی که جریان هوا قطع شد به صورت خودکار این مسیر را مسدود نماید. از دمپر بالانس در فضاهایی مثل اتاق ها دیزل ژنراتور، دهانه خروجی اگزاست فن ها، دودکش های کارخانجات و خروجی رادیاتورها استفاده می شود. همچنین در مکان هایی که نیاز به وجود فشار مثبت نسبت به سایر بخش ها و مکان های مجاور و یا فضای آزاد وجود دارد از دمپر بالانس می توان بهره برد. در این صورت اگر از دمپر های فشار وزنه ای استفاده شود می توان به وسیله ی تغییر وضعیت وزنه، تغییر فشار ایجاد شده را کم یا زیاد کرد. با بسته شدن پره های این دمپر همزمان با خاموش شدن فن، هم از اتلاف هوای مطبوع داخل جلوگیری می شود و هم از ورود پرندگان و دیگر موجودات به داخل ممانعت می شود.

اطلاعات فنی

ردیف شرح جنس ضخامت عملکرد پوشش توضیحات
۱ قاب ورق گالوانیزه ۱/۲۵ ثابت - امکان تغییر در صورت درخواست مشتری
۲ پره ورق آلومینیوم ۰/۷ متحرک - امکان تغییر در صورت درخواست مشتری

اطلاعات طراحی

سرعت خروجی دهانه (FPM) افت فشار (inche W.g.)
۴۰۰ ۰.۰۶۷
۵۰۰ ۰.۰۸۱
۶۰۰ ۰.۱۲۰
۷۰۰ ۰.۱۶۰
۸۰۰ ۰.۲۰۰
۹۰۰ ۰.۲۵۶
فهرست
Call Now Button