کانال فلکسیبل آلومینیومی

امروزه کانال های فلکسیبل جایگزین مناسبی و مقرون به صرفه برای کانال های هوارسان سنتی می باشند. از این رو این مجموعه در زمینه تامین و تولید کانال های فلکسیبل در تلاش است نقش پررنگی در این عرصه ایفا کند. کانال های فلکسیبل آلومینیومی که به لوله های خرطومی نیز معروفند با استفاده از سه لایه آلومینیوم و دو پلی استر ساخته شده است. کانال فلکسیبل آلومینیومی یک جزء پایه برای دیگر کانال های فلکسیبل نظیر کانال فلکسیبل کمبی، کانال فلکسیبل عایق دار، کانال فلکسیبل سونو، صداگیر های فلکسیبل آلومینیومی و … می باشد. این لوله ها دارای یک حلقه به صورت پیوسته در طول کانال و از جنس سیم مفتول سخت کاری شده می باشند که باعث استحکام و انعطاف پذیری می شود. به علت انعطاف پذیری این کانال ها و قابلیت فرم دهی استفاده از کانال های فلکسیبل در سقف های کاذب که ارتفاع سقف و مسیر عبور کانال محدود است، مورد استقبال فعالان صنعت ساختمان و تهویه قرار گرفته اند. کانال فلکسیبل آلومینیومی در مقایسه با دیگر راه حل های انتقال هوا (به غیر از سیستم های کانال پارچه ای) وزن پایینی دارد و اتصال به سقف و ساپورت گیری سبک تری لازم دارد. با توجه به اینکه بسته بندی کارتن این کانال ها به صورت جمع شده حدود ۶۰ سانتی متر است، هزینه حمل و نقل آن در مقایسه با راه حل های دیگر انتقال هوا مقرون به صرفه تر است.

کاربرد

کانال های فلکسیبل آلومینیومی ساده به علت نداشتن عایق و روکش اضافه اغلب مناسب هوای خروجی و اگزاست ها هستند. برخی ازاین کاربرد ها عبارت اند از:

  • اگزاست هوای سرویس بهداشتی ساختمان ها.
  • خروج هوای هود و گاز های داغ جوشکاری.
  • سیستم های گرمایش و تهویه با فشار کم و متوسط و سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع که نیاز به عایق کاری ندارند و گازهای خروجی از سیستم.
  • هوای خروجی ساختمان ها و کارگاه هایی که دارای گرد و غبار و ریز ذرات می باشند.
  • به عنوان رابط بین خطوط کانال اصلی و پلنیوم باکس ها استفاده کرد.

فضاهایی که امکان استفاده از کانال های چهارگوش و یا گالوانیزه و یا کانال پیش عایق وجود ندارد

نصب

کانال فلکسیبل باید طبق استاندارد و در  بیشترین کشش ممکن  و با استفاده از حداقل خم و زانویی ممکن نصب شوند، تا با کمترین افت فشار، هوا را منتقل کنند. همچنین به منظور جلوگیری از افتادگی در طول کانال ها باید از  تعدادی بند به عنوان ساپورت با حداقل عرض ۴۰ میلیمتر استفاده کرد. در نقاطی که مجبور به خم کردن و ایجاد زانویی در کانال هستیم باید توجه داشته باشیم که حداکثر شعاع خمش نباید کمتر از شعاع کانال باشد.

جهت نصب کانال فلکسیبل آلومینیومی، لبه ی خروجی دهانه ی کانال اصلی(طوقه) را به چسب ماستیک آغشته کرده و کانال فلکسیبل را روی لبه ی کانال هوا اصلی، تا پشت لبه برجسته طوقه را پوشش دهد و سپس بست مخصوص کانال فلکسیبل روی طوقه کاملا محکم می شود. نصب صحیح بست ها روی کانال فلکسیبل و طوقه از جدا شدن آن در آینده و به حداقل رساندن نشتی احتمالی کمک شایانی می نماید.

برای کانال های فلکسیبل با طول های زیاد که به صورت افقی نصب شده اند، باید در طول کانال فلکسیبل آلومینیومی با بند های ساپورت که به سقف متصل هستند مهار شوند تا از افتادگی در طول آن جلوگیری شود. فاصله ی هر بند ساپورت در طول کانال نباید بیشتر از ۱.۵ متر و حداکثر افتادگی کانال در بین هر بند، باید کمتر از ۴۰ میلیمتر باشد.

این استاندارد در کانال های عمودی هم وجود دارد در این شرایط، کانال باید با بند های ساپورت متصل به دیوار مهار شود و فاصله ی بین هر بند ساپورت در حالت افقی نباید از ۱.۸ متر بیشتر باشد.

اطلاعات فنی

ساختار کانال ۳ لایه آلومینیوم + ۲ لایه پلی استر
ضخامت اسمی ۷۰micron
بازه قطر ۵۰mm-۸۰۰mm
گام فنر ۳۵mm(Ø >= ۱۲۷)
بازه دمایی عملکرد ۳۰°-/۱۵۰°+
حداکثر سرعت مجاز ۳۰m /s
حداکثر فشار مجاز ۳۰۰۰Pa+
طول استاندارد ۱۰m
بسته بندی یک جعبه
مقاومت در برابر حریق به سختی شعله ور می شود
گواهینامه ها M1(France)
Class 0(BS 476:Part 6&7)
Class B-s1,d0(EN 13501-1)
EN ISO 11925-2
Single frame source test report
EB ISO 13823
Single bring item test report
فهرست
Call Now Button