کانال فلکسیبل PVC

امروزه انواع کانال فلکسیبل به دلیل داشتن ظاهر و خصوصیات منحصر به فرد، محبوبیت فراوانی نزد طراحان و مهندسین پیدا کرده اند. کانال فلکسیبل پی وی سی نوع دیگری از لوله خرطومی ها هستند که برای انتقال هوا و هوای دارای گرد و غبار مناسب اند. کانال فلکسیبل پی وی سی از یک لایه پارچه برزنت با روکش از جنس پی وی سی تشکیل می شود. این کانال ها دارای مقاومت بسیار بالایی می باشند و می توان از آن ها در سیستم های متحرک و دارای لرزش های به صورت موقت یا دائمی استفاده کرد. یک فنر فولادی در طول کانال تعبیه شده که در مقابل تغییر شکل مقاوم است و خاصیت فنری دارد. آستانه ی تحمل دمایی کانال فلکسیبل پی وی سی  بر خلاف کانال فلکسیبل آلومینیومی ۳۰- تا ۷۰+ درجه سانتی گراد می باشد و دلیل آن عدم وجود لایه ی آلومینیومی و وجود لایه ی برزنتی در داخل کانال است. هنگام نصب می توان به راحتی آن را به صورت دایره ای و بیضی به طوقه ها متصل کرد. این کانال ها در برابر نفوذ اشعه فرابنفش و مواد شیمیایی مقاوم هستند. به دلیل وجود روکش پی وی سی، استقامت قابل توجهی در برابر سایش و پارگی دارند.

کاربرد

کانال فلکسیبل پی وی سی به علت وجود روکش پی وی سی نیز کاربرد مختلفی دارند که به چند مورد آن می پردازیم.

  • خطوط با فشار کم یا متوسط گرمایشی، سرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع
  • هوای خروجی ساختمان
  • هوای خروجی دارای گرد و غبار و ریز ذرات
  • رابط بین انواع کانال های اصلی و پلنیوم باکس ها
  • فضاهایی که ممکن است با عبور کانال از آن قسمت، به لایه ی بیرونی آسیب برسد که روکش پی وی سی این امکان را به حداقل می رساند.

نصب

در هنگام نصب کانال فلکسیبل باید یکسری قواعد را رعایت کنیم تا با کمترین افت فشار رو به رو شویم. قدم اول این است که این کانال ها باید در بیشترین حد از کشش قرار بگیرند. قدم دوم استفاده حداقل از زانویی ها و خم ها است. اگر مجبور شویم کانال را از فضاهایی عبور دهیم که کانال تکیه گاهی نداشته باشد، باید از بند های ساپورت برای نگهداشتن کانال استفاده کنیم که این بند ها باید طبق قواعد خود نصب شوند. حداقل عرض مجاز استفاده از این بند ها ۴۰ میلیمتر است. اگر کانال به صورت افقی عبور داده شود و زیر کانال فضای تکیه گاهی وجود نداشته باشد، کانال را باید با بند به فاصله ی حداکثر ۱.۵ متر به سقف مهار کرد. اگر کشش کانال در حد مطلوب باشد، بین این بند ها در بدنه ی کانال افتادگی اتفاق نمی افتد. حداکثر میزان افتادگی بین بندهای ساپورت ۴۰ میلیمتر است. اگر کانال به صورت عمودی کار شده باشد، می بایست کانال را با استفاده از بند با حداکثر فاصله ی ۱.۸ متری به دیوار مجاور مهار کرد. همچنین باید قبل و بعد از هر خم یا زانویی، کانال را با بند ساپورت مهار کرد. نکته ی مهمی که راجع به خم ها و زانویی ها وجود دارد این است که قطر خمش زانویی می بایست برابر یا بیشتر از قطر کانال باشد. هنگام نصب کانال فلکسیبل ابتدا فاصله ی بین دو طوقه را اندازه گرفته و مقدار مورد نیاز از کانال را برش میزنیم. سپس دهانه ی طوقه را به چسب ماستیک آغشته کرده و دهانه ی کانال را روی آن کشیده تا پشت لبه ی طوقه را پوشش دهد. با استفاده از بست فولادی، لبه ی کانال را باید به قدری محکم کنیم تا احتمال لغزش و نشتی هوا به حداقل برسد. طول استاندارد هر کانال فلکسیبل ۶ متر است و اگر نیاز به طول بیشتر داشتیم، می توانیم با استفاده از یک رابط دو کانال را به یکدیگر متصل کنیم.

اطلاعات فنی

ساختار کانال یک لایه پارچه برزنت با روکش PVC
ضخامت اسمی ۲۲۰micron
بازه قطر ۵۲mm-۸۰۰mm
گام فنر ۵۵mm(Ø >= ۱۲۷)
بازه دمایی عملکرد ۳۰°-/۷۰°+
حداکثر سرعت مجاز ۳۰m /s
حداکثر فشار مجاز ۳۰۰۰Pa+
طول استاندارد ۶m
بسته بندی یک جعبه
مقاومت در برابر حریق
گواهینامه ها DIN 4102-B2
(Raw material)
REACHCOMPLIANT
فهرست
Call Now Button